PERSBERICHT: Vastgoed Belang en IVBN bepleiten met INretail continuering Impulsaanpak Winkelgebieden

20 maart 2025

De Vereniging van Institutionele Beleggers in Vastgoed, Nederland (IVBN) en Vastgoed Belang roepen samen met Koninklijke INretail en een groot aantal gemeenten in ons land op om door te gaan met de Impulsaanpak Winkelgebieden. Dat is ook bij Tweede Kamerleden onder de aandacht gebracht. De succesvolle regeling speelt een sleutelrol in het sterker en aantrekkelijker maken van stads- en dorpskernen die zo ook in de toekomst hun sociaal-maatschappelijke en economische functies blijven vervullen voor inwoners en bezoekers.

Indrukwekkende resultaten

De Impulsaanpak Winkelgebieden heeft afgelopen vier jaren met een rijksbijdrage van 88 miljoen euro minstens 500 miljoen euro aan lokale investeringen opgeleverd. Hiermee zijn onder meer winkels en winkelstraten aangepakt, is openbare ruimte verbeterd en zijn 5.000 extra woningen aan de kernen toegevoegd. Daarvan is een groot deel in het betaalbare (huur)segment gerealiseerd. Ook werd geïnvesteerd in vergroening, verduurzaming en maatschappelijke voorzieningen.

Vertraging en uitstel

Bij de laatste tranche van de regeling konden dertien projecten niet worden toegekend, vanwege uitputting van het budget. IVBN, Vastgoed Belang, INretail en een flink aantal gemeenten signaleren dat waardevolle plannen nu dreigen stil te vallen. Dat kan leiden tot onnodige vertraging en zelfs definitief uitstel van noodzakelijke verbeteringen.

Aanpak leegstand en woningtekort

De structurele leegstand van winkelvastgoed is een kans voor transformatie naar beter passende winkelmeters en extra woningen. Volgens eerdere schattingen kunnen in bestaande leegstaande winkels 10.000 woningen worden gerealiseerd, met jaarlijks 3.000 extra woningen door nieuwe leegstand.

Oproep tot actie

Een brede groep van vastgoed, de retail en gemeenten pleiten voor een gecombineerde aanpak die bestaat uit voortzetting van de Impulsaanpak Winkelgebieden en een verlaging van de overdrachtsbelasting voor winkelvastgoed naar 6%, zodat transformatie naar woningen eenvoudiger wordt.

Met deze maatregelen wordt de drempel voor investeringen verlaagd en gemeenten in staat gesteld hun woonruimte ambities sneller te realiseren. Dat verbetert de lokale leefbaarheid en versterkt winkelstraten. De overheid wordt opgeroepen om door te gaan met de succesvolle Impulsaanpak Winkelgebieden en zo de noodzakelijke veranderingen in binnensteden en kernen te versnellen.

Paul te Grotenhuis

Paul te Grotenhuis

Pers en woordvoering

Ik wil graag lid worden

Leden kunnen altijd rekenen op juridisch en zakelijk advies op maat, zij krijgen toegang tot een groot bestand aan voorbeelddocumenten en contracten, trainingen en evenementen.